EnglishFrenchGermanItalianUkrainian

Пост-реліз ХІІI Щорічної конференції малих міст України

Економіка України починається з економіки малих міст, – підкреслив голова Асоціації малих міст України Павло Козирєв відкриваючи І-шу панельну дискусію: «РЕСУРСИ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ ДЛЯ РОЗВИТКУ МАЛИХ МІСТ ТА ОБ`ЄДНАНИХ ГРОМАД».

Він наголосив, що громади хочуть бути партнерами держави у вирішенні своїх проблемних питань, а не просто звертатися з проханням про допомогу.

Перший спікер І панельної дискусії – віце-прем’єр-міністр України, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій ЗУБКО зазначив під час свого виступу, що саме реформа децентралізації відкрила вікно можливостей для всіх громад. «Але це можливості не просто передачі фінансових повноважень на місця, а можливості планування і реалізації власної стратегії розвитку. Не шукайте тільки додаткових коштів, а – інструменти для реалізації стратегії розвитку громади», – підкреслив Геннадій ЗУБКО.

«На жаль, сьогодні більшість громад не розуміють стратегії розвитку своєї території, не знають правила використання державних коштів та як потрапити у фінансування тієї чи іншої державної програми», – зауважила директор департаменту впровадження пріоритетних проектів Мінрегіонбуду Надія БОНДАРЧУК під час І панельної дискусії. Вона детально розповіла про існуючі програми державної підтримки розвитку громад та про правила оцінювання спроможності проектів, які громади подають до Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).

При цьому Надія БОНДАРЧУК наголосила, що сьогодні ДФРР не працює за своїм призначенням, а фінансує латання дірок соціальної сфери: капітальні ремонти садочків, шкіл, лікарень. «Громади мають подавати проекти, які можуть зробити свою територію привабливою для інвесторів, реалізувати свій потенціал, створити нові робочі місця, що дозволить збільшити надходження до місцевих бюджетів», – підкреслила директор департаменту впровадження пріоритетних проектів Мінрегіонбуду.

Про державні програми підтримки сільгоспвиробників розповів під час І панельної дискусії заступник директора департаменту фінансово-кредитної політики Міністерства аграрної політики та продовольства України Сергій КАРАСЕВИЧ.

Президент Торгово-промислової палати України Геннадій ЧИЖИКОВ під час І панельної дискусії зазначив, що з початком реформи децентралізації ТППУ дещо змінила свою стратегію і переорієнтувала свою увагу на залучення інвестицій у малі громади. Він порадив лідерам малих громад шукати інвестиції не лише за кордоном. Тому що перспективними є також невеликі українські інвестори.  Геннадій ЧИЖИКОВ запевнив у всебічній підтримці Торгово-промисловою палатою малих громад.

Підводячи підсумки II панельної дискусії «МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА МАЛИХ МІСТ ТА ОБ`ЄДНАНИХ ГРОМАД» директор Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) Беррі РІД підкреслив важливість ефективної співпраці і комунікації з мешканцями громади в роботі лідерів громад. Лідеру необхідно показати, що у нього з мешканцями громади є спільні інтереси і їх потрібно досягати разом.

 «Іще одне з важливих наших завдань, як лідерів громад – нарощувати співпрацю з місцевим бізнесом. Це найпотужніший партнер, який завжди прийде на допомогу місцевій владі, яка дбає про розвиток громади», – підкреслив Павло Козирєв, відкриваючи ІІІ панельну дискусію: «РОЗВИТОК ГРОМАД: БІЗНЕС ТА ІННОВАЦІЇ».

Основна проблема розвитку міст – це відсутність стратегічного бачення на найближчі кілька років та велика кількість пріоритетів, які ставлять перед собою лідери громад. На цьому наголосив головний спікер та модератор V панельної дискусії: «РЕФОРМИ В УКРАЇНІ: ДОСЯГНЕННЯ, ПРОБЛЕМИ, ПЕРСПЕКТИВИ, засновник Фонду інновацій та розвитку Георгій ВАШАДЗЕ. Він підкреслив, що лідер має чітко розуміти, яким він разом з громадою хоче бачити своє місто, наприклад, через 5 років і йти до спільної мети. Якщо зосереджуватися лише на вирішенні поточних проблем, то ніколи не вдасться реалізувати потенціал міста і зробити його успішним та максимально комфортним для життя.

Потрібно передати на місця адміністрування місцевих податків та вивести прибутки бізнесу з тіні – це основні ресурси для розвитку громад, які не потрібно шукати. На цьому наголосив президент Асоціації платників податків України Грігол КАТАМАДЗЕ – головний спікер VIIІ панельної дискусії «МІСЦЕВІ ПОДАТКИ ТА ЗБОРИ – РЕСУРСНА ОСНОВА ГРОМАДИ». Він зауважив, що підкоригував би назву конференції, змінивши її на: «РЕСУРСИ: ПОШУК ЕФЕКТИВНОСТІ» – знайти ті механізми, які б допомогли вивести з тіні 20% економіки країни. А це додаткові 500 млрд. грн. до держбюджету.

ХІІI Щорічна конференція малих міст України «РЕСУРСИ: ПОШУК ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ. Економічний розвиток. Кроки об’єднаних громад» завершилася урочистим підписанням меморандуму про партнерство та співпрацю Асоціації малих міст України з Асоціацією платників податків України. Головні підписанти меморандуму голова АММУ Павло КОЗИРЄВ та президент АППУ Грігол КАТАМАДЗЕ домовилися про спільну роботу щодо створення сприятливого бізнес-середовища у малих містах України, захисту прав та інтересів платників податків, розвитку партнерських відносин між владою та бізнесом.

Зокрема, у меморандумі йдеться:

  • про співпрацю інститутів громадянського суспільства з органами місцевого самоврядування, державної влади у питаннях функціонування у малих містах України ефективного бізнес-середовища;
  • спільну розробку пропозицій щодо створення сприятливого податкового середовища для юридичних та фізичних осіб на місцевому рівні з урахуванням кращих практик Європейського Союзу;
  • поширення успішного досвіду та знань щодо найкращих практик адміністрування місцевих податків та зборів, їх упровадження в діяльності органів місцевого самоврядування малих міст України.

Конференція завершилася, але робота над пошуком ефективних ресурсів для реалізації інноваційних рішень продовжиться у кожній громаді, лідер якої відвідав захід.

Павло КОЗИРЄВ висловив сподівання, що кожен з учасників конференції привезе додому нові ідеї, які відкриють нові можливості для розвитку громади. У свою чергу Грігол КАТАМАДЗЕ наголосив на тому, що для ефективної реалізації меморандуму кожен має зробити конкретні дії і кроки.